A következő műhelymunkára 2018. október 24-én került sor Balassagyarmaton. A műhelymunkára valamennyi együttműködő partner meghívást kapott, akik közül csak a Lőrincrévei Református Egyházközség tudott eleget tenni a meghívásnak.A projekt keretében eddig több műhelymunka is megvalósult, amelynek során a tervezett kutatással kapcsolatos módszertani kérdések és tartalmi dilemmák kerültek terítékre és megvitatásra. Sor került a kutatás koncepcionálisan megalapozott operacionalizálására és a vizsgálandó fogalmak és változók pontos meghatározására, tisztázására is.
Ezen műhelymunka fókuszában az eddigi műhelymunkák eredményeinek összegzése állt, tájékoztatásul szánva partnerünknek, valamint a kutatási eredményekre vonatkozó konkrét hipotézisek megfogalmazására is sor került, amelyek majd vezérfonalul szolgálnak a kutatás lebonyolításához.
Már az előző műhelymunkák alkalmával megfogalmazódott a résztvevőkben, hogy mit várnak el a kutatástól, amely alapján elkészült egy elméleti modell arról, hogy mit vizsgálunk és hogyan lehet azt a legkönnyebben megfoghatóvá tenni.
1 Hipotézis
A fiatalok elvándorlási hajlandóságát nem csak a gazdasági és humán tényezők befolyásolják, hanem olyan „puhább” tényezők is mint például az adott generációnak az attitűdbeli és motivációs sajátosságai (személyiségtényezők, önkép, belső értékrend, családi kötelék).
2 Hipotézis
Egy adott térség jólétet, boldogságát nem csak a térség foglalkoztatási és jövedelmi helyzetét leképező gazdasági mutatókkal lehet megragadni, hanem szükség van olyan szoft mutatókra is, amelyek a lakósság motiváltságát, elégedettségét, lelkiállapotát is méri, amely szintén összefüggésben van az elvándorlással.