Fókuszcsoportos interjú zajlott Nagyoroszin, 2019. április 4-én szociális szakemberekkel a helyben maradás és elvándorlás kérdéséről.
A helyi szociális és igazgatási szakembereket és a külföldi együttműködő partnert kérdezve a helyben maradás és elvándorlás kérdésével foglalkoztak a résztvevő fókuszcsoport tagok, név szerint Együtt Európáért Alapítvány (EEA), Lőrincréve Református Egyházközség, Nagyoroszi Község Önkormányzata, Borsosberény Óvoda és a Nagyoroszi Közös Szociális Szolgáltató Központ.
A bemutatkozó körben kiderült, hogy a fókuszcsoportos beszélgetésben részt vevők széles körben tájékozottak a kutatás témáját illetően mind földrajzilag, mind szakmai téren.
A 120 perces interjú során érintették
többek között az alábbi területeket:
- a térség migrációs potenciáljának a feltérképezésemik a helyi tendenciák, jellemző-e településeikre az elvándorlás?
A válaszokból megtudtuk, hogy a helyi
fiatalok körében is jelentős a kivándorlás,
főleg a 18-35 éves korosztályban. A legfontosabb fogadó ország Németország és Anglia. Válaszadóink azt is elmondták, hogy azoknál a fiataloknál akik kivándorolnak, háttérbe kerül az identitás kérdése.
A térségben meghatározó a Budapestre dolgozni járó ingázók köre is.
- mennyire jellemző a visszatelepülés az elvándorlók körében?
- mi áll a hazatérés hátterében?
A válaszokból egyértelműen látszik, hogy az elvándorlást nem követi a visszatelepülés. A szociális szakemberek szerint a külföldi gyermekvállalás és orvosi ellátás tekintetében hátrányba kerülnek az elvándorlók, de egyrészt a haza látogatások során ezeket az alap ellátásokat igénybe tudják venni, másrészt a gyermekek születésekor sokan döntenek úgy, hogy időlegesen hazajönnek.